Erasmus+ Değişim Programı

Sevgili Öğrenciler,

Erasmus+ Değişim Programı ile ilgili güncel bilgi ve detayları kısaca aşağıdaki bulabilirsiniz.

  1. Halihazırda Szeged Üniversitesi (Macaristan), Nova de Lisboa (Portekiz) ve Baltic International Academy (Letonya) ve Univesitat Konstanz (Almanya) ile anlaşmalarımız devam etmektedir.
  1. Başvuru tarihlerine ve istenilen belgelere ilişkin güncel duyurularıiçin Hacettepe AB Ofisi sayfasını düzenli olarak takip ediniz.
  1. Başvuru kriterleri karşılıklı anlaşma yaptığımız üniversiteler ile ortak olarak kararlaştırılmaktadır. Özellikle gerek ders takibini rahatça yapabilmeniz gerek değişim programına gideceğiniz ülkelerdeki oryantasyon sürecinde zorlanmamanız için dil yeterliliğinizin olması en asli şarttır. Bu nedenle, dil seviyenizin en az B2 OLMASI şartı bulunmaktadır.

Konstanz Üniversitesi için Almanca dil seviye şartı yoktur; ama Almanca bilmeniz ve Almanca derslerden başarılı olmanız, özellikle zorunlu derslerde eşdeğerlilik yapmamız hususunda kolaylık sağlamaktadır.

  1. Hibenizin kesilmemesi için karşı kurumlarda 1 DERSTEN BAŞARILI olmanız YETERLİdir. Dönüşünüzünde derslerin eşdeğerliliğinin yapılması Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu kararına tabidir.  
  1. Dönemlik 30 AKTS alma zorunluluğunuz olmakla birlikte, AKTS tamamlamak için ders yükünüz fazla ise birkaç AKTS eksik olarak Öğrenim Hareketliliği Belgesi güncel koşullara göre düzenlenebilir.
  1. Daha önce 4.sınıfların Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği’nden yararlanmaması ilke kararımızı değişmiştir. Artık 3.sınıf da olsanız 4.sınıfta hareketliliğe katılmak için başvuru yapabilirsiniz.
  1. Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri de gerekli başvuru kriterlerini sağladıkları sürece yine Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği’ne başvurabilirler. Ancak son kararı, Tezsiz Yüksek Lisans yaptıkları bölümün (Kamu Hukuku ya da Özel Hukuk Bölümü) ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün alacağını gözönünde bulundurmaları gerekir. Özellikle, son döneminde olup Proje ödevini teslim etmeleri gereken öğrencilerin, danışmanları ile irtibatta olmaları elzemdir.